Reklam Arama Galeri Fantastik Edebiyat Ana Sayfa Üyelik Fantastik Edebiyat Forumu FRP - RPG Forumları Fantasiana Ansiklopedik Sözlük Kitapçı Site Arşivi Künye İletişim Ana Sayfa
 Kayıt  |  Üyeler  |  Arkadaşlarım  |  Giriş       

Sayfaya git Önceki  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sonraki  
ÜYE
ÜYE

Bilardo topuysa kesin 8 numaralı siyah topturFantastik Edebiyat Resim

Ama bilardo toplarının ağırlığı her zaman eşit değil midir?

Ama aslında:

Önce bir 13,bir 14 tane topları karşı karşıya kefelere koyarız.13'lük yere bir de klsaik terazinin yanında her zaman bulunan bir 100 gramlık koyarız.Hangi tarafa eğilirse o tarafdadır ağır top.

Bu birinci tartımdı

Örneğin tartı 13'lüğe doğru yattı diyelim.Yine aynı işlemi uygular,100 gramlığı koyup tartarız.

İkinci tartımdı

Örneğin altığa mı yattı,o aman yine aynı işlemi uygularız.

Bu üçüncü tartımdı.

Sonunda elimizde üç top kalır.bii ağır top,ikisi hafif toptur.Bir yüz gramlıkla bir topu elimize koyarız,diğer elimize de iki topu koyarız ve tartmaya çalışırız(ama tam olarak sizin dediğiniz tartım tabirine girmez bu).

Sonra örneğin iki top mu kaldı?yine önceki işlemi uygula ve ağır top elinde kalsınFantastik Edebiyat Resim

Ya da eski teraziyi eskiciye sat,o parayla yolda ellerinde baskülle dolaşan adamlara git,tart bul Fantastik Edebiyat Resim

Size üç çözüm sundum.Hangisi doğru,ya da hepsi de mi yanlışFantastik Edebiyat Resim
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
ÜYE
ÜYE

çok basit 3'e böleriz.9+9+9

iki dokuzu tartarız karşılıklı(tartım 1) eşitse terazinin dışındaki 9'luyu ele alırız degilse agır basan dokuzu ele alırız diğerleri zaten elenir.

kalan bu 9'ludan 3+3+3 şeklinde 3 ayrı grup yaparız.(2nci tartım) iki tane 3'lüyü tartarız eğer eşitlerse yerdeki üçlüyü değillerse agır olanı tekrar ele alırız gerisi tekrar elenmişler arasına karışır.

sona kalan 3'lüden birer tane alıp tartarız eşitlerse yerdeki bizi uğraştıran 120 gramlık hain topu küfrederek camdan atarız.ha ağır olan çıkarsa yerdekinden özür diler gerçek haini kefeden alır ümüğünü sıkarız.

Falas yazmış:
Elinizde 27 tane bilardo topu var. Bu toplardan 26 tanesi 100 gram ve 1 tanesi 120 gram. Elinizin altında da klasik model bir terazi var. 3 kere tartma hakkınız var. Ağır olan topu nasıl bulursunuz?

Bu soruyu bilin, daha zoru bekliyor hepinizi.
Misafir

Doğru cevap Tomb.
ÜYE
ÜYE

falas?yenisi?

Falas yazmış:
Doğru cevap Tomb.
Misafir

Bir padişah, canı sıkılıyor ve kendine mücevher koleksiyonu yapmak istiyor. 10 tane kuyumcunun herbirine 10'ar gramdan 10'ar adet yüzük yapmalarını söylüyor. Yani her kuyumcu 10'ar yüzük yapacak ve bu 10 yüzüğün her biri 10 gram olacak. Toplamda kuyumcu başına 100'er gram altın veriyor. 10 kuyumcuyu hesaba katarsak 1000 gramlık altın.

Kuyumculardan biri üç kağıt yapıyor ve yüzükleri 9'ar gramdan yapıyor. Kuyumcular yaptıkları yüzükleri iri keseler içinde padişaha teslim ediyorlar -her kesede keseyi veren kuyumcunun adı yazıyor. Padişah yüzüklerin tümünü tartıyor ve 990 gram geliyor. Bir tartışta üçkağıtçı kuyumcuyu nasıl bulabilir?
ÜYE
ÜYE

Her keseden bir fazla olacak şekilde birinden bir diğerinden iki sonrakinden üç tane ... şeklinde alır bir keseye koyarız.tabi bunları bir iki üç dört diye giderken numaralandırırız.10 kuyumcudanda birer fazla olacak şekilde aldıgımızda.

1+2+3+4+5+6+7+8+9+10=55 yüzük ediyor ve hesaba göre kimse çalmamışsa bu 55 yüzük =550 gram olmalı.Kralın siparişi bu.

diyelimki tartım 548 gram çıktı.yani yüzük başına bir gram çalındıgına göre eksik 2 gram 2 yüzüğe işaret .2 yüzüğü aldıgımız kesenin üstünde yazan ismi derhal astırırız!

diyelimki 5nci torba yani 5 yüzük veren üçkağıt yaptı o zmaan bu 550 gramdan 5 gram eksik olması gerekiyor.yani terazi 545'i gösterecekti.

e birader her yüzükten bir gram çalındıgını padişah nasıl anlıyorda ona göre her eksik grama bir yüzük gözüyle bakıyor dersen e en başta toplam yüz tane yüzük 990 çıkmadımı?çıktı.öyleyse 1er gram eksik oldugunu anlayıp bu yöntemi uygulayabilir.

Falas yazmış:
Bir padişah, canı sıkılıyor ve kendine mücevher koleksiyonu yapmak istiyor. 10 tane kuyumcunun herbirine 10'ar gramdan 10'ar adet yüzük yapmalarını söylüyor. Yani her kuyumcu 10'ar yüzük yapacak ve bu 10 yüzüğün her biri 10 gram olacak. Toplamda kuyumcu başına 100'er gram altın veriyor. 10 kuyumcuyu hesaba katarsak 1000 gramlık altın.

Kuyumculardan biri üç kağıt yapıyor ve yüzükleri 9'ar gramdan yapıyor. Kuyumcular yaptıkları yüzükleri iri keseler içinde padişaha teslim ediyorlar -her kesede keseyi veren kuyumcunun adı yazıyor. Padişah yüzüklerin tümünü tartıyor ve 990 gram geliyor. Bir tartışta üçkağıtçı kuyumcuyu nasıl bulabilir?
Misafir

Yine doğru Tomb. Görüyorum ki bayağı zekisin. Umarım bunları zaten önceden biliyor değilsindir.
ÜYE
ÜYE

valla bilardolar kolaydı onu zaten hiç düşünmedim.ama kralda şeyin içinden çıkmak zor oldu yani 1 arttırarak koyma fikri şans eseri geldi.mantıklı oldugunu düşünmedim.ve tersten düşündüm ehehe birer çıkartsak ya diye.e sonra nasıl bilcekki 5 gram eksik olsa her gramın bir yüzük oldugunu diyip tam başa döndüm ki aha başta tarttı ya adam diye sevindim.eğer soru şöyle olsa.krala bir ispiyoncu haber yetiştirir biri eksik yapcak diye sorulsa soru kral tartmasa bunları 990'ı bilmesek cvp suya düşüyor.

Falas yazmış:
Yine doğru Tomb. Görüyorum ki bayağı zekisin. Umarım bunları zaten önceden biliyor değilsindir.
ÜYE
ÜYE

Bir bilmecem var çocuklar

Acaba Nedir Nedir?

Çayda Kahvaltıda Yenir?

Bisküvi Deyince Akla?

Hemen Onun Adı Gelir?

Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger
ÜYE
ÜYE

Bryantin?
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder MSN Messenger
ÜYE
ÜYE

çekomastik?
ÜYE
ÜYE

Ben biliyorum. Eti, eti, eti...

(Bu bir şarkı. Daha doğrusu reklam single'ı dır. Siz göremeseniz de ben melodisini mırıldanarak cevap verdim.  )
ÜYE
ÜYE

Dişi fil erkek file yağcılık yaparsa ne olur?

ÜYE
ÜYE

walla hiç iyi şeyler olmaz Very Happy
ÜYE
ÜYE

İki erkek bir çocuk olur. Sorunun cevabı nedir bilmem ama benim için doğru cevap budur.
DENETMEN

Bilemedinizzzzz, söz verdim ben söyleyemem.  
İDARİ SORUMLU

crazygirl yazmış:

Onu bilmem ama yağcılığı tutar da evlenirlerse ikisi de se-fil olur.
ÜYE
ÜYE

Kilgarvan yazmış:
crazygirl yazmış:

Onu bilmem ama yağcılığı tutar da evlenirlerse ikisi de se-fil olur.

Very Happy
DENETMEN

crazygirl yazmış:

Filli boya puhahhaa ne alakaysaFantastik Edebiyat Resim
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder MSN Messenger
ÜYE
ÜYE

bu nasıl soru yaw... cevabı ne bunun ?
   Yeni başlık gönder Başlığa cevap gönder   Sayfaya git Önceki  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sonraki

ANA SAYFA | ÜYELİK | FORUM | SÖZLÜK | KİTAPÇI | BİZE ULAŞIN | WEB TASARIM