Reklam Arama Galeri Fantastik Edebiyat Ana Sayfa Üyelik Fantastik Edebiyat Forumu FRP - RPG Forumları Fantasiana Ansiklopedik Sözlük Kitapçı Site Arşivi Künye İletişim Ana Sayfa
 Kayıt  |  Üyeler  |  Arkadaşlarım  |  Giriş       

Misafir

Sevgili site halkı,

Bildiğiniz, duyduğunuz fabl türünde yazılmış roman sayılabilecek (Roman tanımına koyulan "gerçek ya da gerçek olması muhtemel" ifadesinden nefret ediyorum.) kitaplar varsa paylaşalım. Mesela Ormanın Kitabı-Orman Çocuğu Mogli.

Uzun zamandan beri (Beş yıla yakın) yazmayı planladığım bir kitap var ve bu kitap tam da bu türde olacak. Hayvanların konuştuğu bir roman. Bu konuda yapılmış diğer çalışmalarla ilgili bilgiler aldıktan sonra, adı verilecek kitapları okuyarak üzerinde yoğunlaştığım bu konuyla ilgili bazı tecrübeler kazanmayı planlıyorum.

Hepinizden gelecek değerli bilgileri dört gözle bekliyorum.

Fantastik Edebiyat Resim
ÜYE
ÜYE

kelile ve dimneyi okumanı öneririm.bulması zor bir kitap değil bordo siyah yayınlarında vardı.
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
ÜYE
ÜYE

mesajını dikkatli okumamıştım ama orman çocuğu ve mogli komik kalır bunun yanında.
Misafir

Müjde Yayınevinden çıkmış bir nüshası var elimde. Teşekkür ederim Raskolnikov.

Eğer okuduysan bu kitabı ne kadar kalın olduğunu öğrenebilir miyim? Bendeki 240 sayfa. Tam metin olup olmadığından emin değilim. Zaten yayınevi de biraz dandik.
Misafir

Arkadaşlar lütfen bu başlığa kayıtsız kalmayın. Benim için çok gerekli bir başlık. Benim bilmediğim ama sizin bildiğiniz fabl türü romanların sadece adlarını istiyorum.
ÜYE
ÜYE

En popüler fabllar herhalde La Fontain ve Ezop'unkileridir Bunların çoğunu zaten küçükken okumuşsunuzdur ama bu konuda çalışmak istiyorsanız bir gözden geçirin derim ben. Orman çocuğu Mogli bunlardan çok farklıdır. Kipling aslında hiç de bir çocuk romanı yazmayı amaçlamamış olsa da bu gün pek çok insan tarafından bu kitap çocuk kitabı olarak görülüyor. Ben de küçükken bir gazetenin iri yazılar ve resimlerle süsleyerek tamamen çocuk kitabı kılıfına uydurup kupun karşılığı vermesiyle tanışmıştım.
Fabl örnekleri masallarda da çok fazla görülebilir. H. C. Andersen ya da Grimm Kardeşleri de gözden geçirebilirsiniz mesela.
George Orwell'in Animal Farm'ına da okuyabilirsiniz mesela.
Yazmak istediğiniz şeyin direkt olarak çocuklara hitaben mi yoksa Kipling ve ya Orwell'in yaptığı gibi fabldan yararlanarak siyasi ya da başka herhangi bir mesaj vermek mi olduğunu (yani daha büyük bir yaş grubuna hitap edebilecek bir şey) bilmediğimden aklıma gelenler bunlar. Umarım yardımcı olur.
Misafir

thenarnian87 yazmış:
En popüler fabllar herhalde La Fontain ve Ezop'unkileridir Bunların çoğunu zaten küçükken okumuşsunuzdur ama bu konuda çalışmak istiyorsanız bir gözden geçirin derim ben. Orman çocuğu Mogli bunlardan çok farklıdır. Kipling aslında hiç de bir çocuk romanı yazmayı amaçlamamış olsa da bu gün pek çok insan tarafından bu kitap çocuk kitabı olarak görülüyor. Ben de küçükken bir gazetenin iri yazılar ve resimlerle süsleyerek tamamen çocuk kitabı kılıfına uydurup kupun karşılığı vermesiyle tanışmıştım.
Fabl örnekleri masallarda da çok fazla görülebilir. H. C. Andersen ya da Grimm Kardeşleri de gözden geçirebilirsiniz mesela.
George Orwell'in Animal Farm'ına da okuyabilirsiniz mesela.
Yazmak istediğiniz şeyin direkt olarak çocuklara hitaben mi yoksa Kipling ve ya Orwell'in yaptığı gibi fabldan yararlanarak siyasi ya da başka herhangi bir mesaj vermek mi olduğunu (yani daha büyük bir yaş grubuna hitap edebilecek bir şey) bilmediğimden aklıma gelenler bunlar. Umarım yardımcı olur.

Çocuklara yönelik olacak. Siyasi amaçlı ya da büyüklere hitap eden bir kitap olmayacak.
ÜYE
ÜYE

Öyleyse Ezop ve La Fontaine ile birlikte masallara yönelmenizi tavsiye ederim. Bu türde bir kaç Amerikan hikayesi de var ama çevirileri yapılmış mı bilmiyorum. Araştırırsanız belki bir şeyler bulabilirsiniz.
ÜYE
ÜYE

Benim bir öyküm (daha doğrusu masalım) var fabl türünde, ismi Nel. Tabii basılmadı ama. İlgini çekerse okuman için gönderebilirim.
DENETMEN

ruyaci yazmış:
Benim bir öyküm (daha doğrusu masalım) var fabl türünde, ismi Nel. Tabii basılmadı ama. İlgini çekerse okuman için gönderebilirim.

Dayanamadığım tek şey masallardır. Bu türü yazmayı üniversitede denemiştim.  BUrçları konu almıştım. Ama devam ettirmedim.

Atölye de bizimle paylaşırsanız çok memnum olurum.  İçimde uhte kalmıştır. Ben de denemek istiyorum. Baş rol oyuncum şimdiden belli, Kedi. Çok sevdiğim bir türdür.

Kedigiller.
ÜYE
ÜYE

Hasan Ali Toptaş'ın Ben Bir Gürgen Dalıyım'ı, hayvanların da konuştuğu bir kitap olarak işinize yarayabilir Falas. Fakat kitap daha çok doğayı konuşturuyor. Bir çocuk kitabı, evet, fakat o kadar güzel bir biçimde hikâye kadar dili de kendine mesele ediniyor ki, bence çocuklar için yazmak isteyen herkesin bir kez dönüp bakması gereken bir örnek. Bir bakın isterdim, belki esin verecek üç beş detay çıkar karşınıza...

Ama benim bildiğim güzel örneklerin neredeyse tamamı animasyon dünyasından örnekler. Özellikle de Pixar'ın yaptığı işler. Ki eminim zaten çoğunu izlemişsinizdir. Ama yazmaya başlamadan önce dönüp bir kez daha izlemenin yararı olacaktır. Özellikle hikâye kurmak ve karakter yaratmaktaki ustalıklarıyla, aşağı yukarı her Amerikalı gibi, son derece başarılılar.

Ama İslam Edebiyatının oluşturduğu gelenekte, Mesnevi'den Mantık-ul Tayr'a kadar hayvanları konuşturan bir yığın örnek de yok değil hani. Sizin işinize ne kadar yararlar bilmiyorum ama, internetten bir arama yaparsanız yüklü bir kaynakça edinebilirsiniz. Galiba kitapların çoğu basıldı da.  

Çok kolay gelsin...
Misafir

Rüyacı, önerin için teşekkür ederim. Yolla, okurum.

Şumul, dediğin eserleri değerlendirmeye alacağım. Teşekkür ederim. Tahmin ettiğin gibi üç boyutlu animasyonlardan seyretmediğim film kalmadı gibi. Çekiliş tarzına ve senaryo yapısına çok dikkat ederek seyrettim.
ÜYE
ÜYE

Atölyeye ekledim Wink
Sitemizdeki linkleri görebilmeniz için kayıtlı üye olmalısınız.
Lütfen KAYIT olun yada ÜYE GİRİŞİ yapınız.
   Yeni başlık gönder Başlığa cevap gönder  

ANA SAYFA | ÜYELİK | FORUM | SÖZLÜK | KİTAPÇI | BİZE ULAŞIN | WEB TASARIM