Sir Gawain ve Yeşil Şövalye- Sir Gawain and the Green Knight

Fantastik Edebiyat'a Katkıda Bulunanlar ve Eserleri
Kullanıcı avatarı

Başlık Sahibi
thenarnian87
ÜYE
ÜYE
Mesajlar: 454
Kayıt: 04 Şub 2009, 20:38

Sir Gawain ve Yeşil Şövalye- Sir Gawain and the Green Knight

Mesajgönderen thenarnian87 » 04 Şub 2010, 00:42

14. yüzyılın sonlarında, Orta İngilizce ile yazılmış bir romans olan Sir Gawain ve Yeşil Şövalye her ne kadar anonim bir eser olarak anılsa da pek çok uzman tarafından varılmış ortak fikre göre, aynı dönemde yazılmış İnci (The Pearl) isimli şiir ile aynı kalemden çıkmıştır. İsmi bilinmeyen bu şair İnci Şair (Pearl Poet) olarak adlandırılır. Bu romans, uzun dizeleri ve aynı sesli harfin art arda gelen kelimeler içinde sıkça tekrarlanmasıyla yapılan "aliterasyon" denen söz sanatının güzelliği ile dikkat çeker.Spoiler
Romansın baş kahramanları Kral Arthur'un kuzeni olarak bilinen ve yuvarlak masa şövalyelerinden biri olan Sir Gawain ve gizemli Yeşil Şövalye'dir. Bir yuvarlak masa toplantısının ortasında çıkagelen bu gizemli şövalye yemyeşil kıyafetler içindedir ve bir şövalye ile çarpışmak istediğini duyurur. Arthur'dan önce davranan Sir Gawain Yeşil Şövalye ile çarpışmayı kabul eder ve onun başını oracıkta vücudundan ayırıverir. Fakat beklenmedik bir şey olur ve Yeşil Şövalye ölmez. Bir yıl sonra tekrar karşılaşıp hesaplaşacaklarını söyleyerek orayı terk eder.


Söylenen zaman geldiğinde Sir Gawain Yeşil Şövalye'yi bulmak üzere yola düşer. Doğanın zor koşullarına karşı hayatta kalmaya çalışarak düşmanını arar. Misafir edildiği avcı Bertilak'ın evinde ise üç gün boyunca üç sınavdan geçirilir. Bu sınavlar onun ahlakını ve dürüstlüğünü sınamaya yöneliktir. Sir Gawain ilk ikisinden geçerken üçüncüsünde kalır. Bu yanlışı yüzünden Yeşil Şövalye ile yaptığı karşılaşmada bir yara alır ve bu yara ile o günden sonra hiç çıkarmadığı yeşil kuşağı ona her zaman zaafını (günahını) anımsatır ve bir daha zaaflarına yenik düşmemesi için birer hatırlatıcı olur.

Spoiler sonu.

ResimEser aliterasyonları dışında sembolleri ile de dikkat çeker. Altınlarla bezeli Yeşil Şövalye'nin yeşil olması doğayı ve bereketi sembolize ederken, altın da medeniyeti sembolize eder. Sör Gawain'in üzerinde bir yıldız bulunan kalkanındaki yıldızın her bir köşesi, şövalyeliğin beş gerekliliği olan dostluğu, iffeti, nezaketi, diyaneti ve cömertliği temsil eder. Sir Gawain 3 gün içerisinde avcıdan üç hayvan alır ve üç teste tabii tutulur.

Zamanında Saray eğlencelerinde söylenip dinlenen bu romans, Ortaçağ İngiliz Edebiyatı'nın en önemli eserlerinden biridir.

Resim
En son thenarnian87 tarafından 06 Şub 2010, 00:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
things never happen in the same way twice

Kullanıcı avatarı

Elerki
ÜYE
ÜYE
Mesajlar: 2405
Kayıt: 18 Eki 2007, 20:56
Konum: İstanbul, Kocaeli
İletişim:

hmm

Mesajgönderen Elerki » 04 Şub 2010, 00:50

thenarnian87,

İngiliz Dili ve Edebiyatı 'Survey of English Literature' dersinde de üzerinde durulan eserlerden biridir. Eserin konumuz olduğu ders gününde tesadüf eseri yemyeşil giyinip gitmiş ve o günden sonra da Green Knight olarak anılır olmuş durumdayım sınıfımda. =D =D

Fantastik bir eser; Sir Gawain biraz (!) korkak yalnız... =D

Kullanıcı avatarı

Aeonian_Lich
ÜYE
ÜYE
Mesajlar: 17
Kayıt: 30 Oca 2010, 15:39

Sir Gawain

Mesajgönderen Aeonian_Lich » 04 Şub 2010, 18:39

Hem İngilizcesini hem de Türkçe çevirisini okuduğum güzel bir eser. yalnız kitap hakkında çok fazla bilgi verilmiş, hatta direk tüm konu anlatılmış. Şahsen ola ki kitabı okumamış olsaydım ve okumaya niyetlenseydim biraz soğurdum. spoiler olduğunu belirtmekte fayda var.

Kullanıcı avatarı

Başlık Sahibi
thenarnian87
ÜYE
ÜYE
Mesajlar: 454
Kayıt: 04 Şub 2009, 20:38

Re: Sir Gawain

Mesajgönderen thenarnian87 » 04 Şub 2010, 19:17

Aeonian_Lich yazdı:Hem İngilizcesini hem de Türkçe çevirisini okuduğum güzel bir eser. yalnız kitap hakkında çok fazla bilgi verilmiş, hatta direk tüm konu anlatılmış. Şahsen ola ki kitabı okumamış olsaydım ve okumaya niyetlenseydim biraz soğurdum. spoiler olduğunu belirtmekte fayda var.
Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Gerekli kısma spoiler uyarısını ekleyeceğim.
things never happen in the same way twice

Kullanıcı avatarı

Başlık Sahibi
thenarnian87
ÜYE
ÜYE
Mesajlar: 454
Kayıt: 04 Şub 2009, 20:38

Re: hmm

Mesajgönderen thenarnian87 » 04 Şub 2010, 19:19

Elerki yazdı:thenarnian87,

İngiliz Dili ve Edebiyatı 'Survey of English Literature' dersinde de üzerinde durulan eserlerden biridir. Eserin konumuz olduğu ders gününde tesadüf eseri yemyeşil giyinip gitmiş ve o günden sonra da Green Knight olarak anılır olmuş durumdayım sınıfımda. =D =D

Fantastik bir eser; Sir Gawain biraz (!) korkak yalnız... =D
Güzel bir tesadüf olmuş Elerki :) Bundan sonra ben de sana Yeşil Şövalye diyeceğim :P
things never happen in the same way twice

Kullanıcı avatarı

Aureole Aurnel
ÜYE
ÜYE
Mesajlar: 34
Kayıt: 21 Ara 2008, 21:39
Konum: İzmir

Sir Gawain and The Green Knight

Mesajgönderen Aureole Aurnel » 07 Şub 2010, 19:05

Bu eser sadece İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde değil, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı'nda da inceleniyor ders olarak. Alegorik açıdan zenginliğinin yanı sıra kelime zenginliği ve kafiyenin getirdiği akıcılığı da var. Tüm karakterler içinde The Green Knight başlı başına sembolik bir öge. Yeşil kıyafetleri doğayı ve verimliliği temsil ederken, kostümündeki altın süslemelerle baltası savaştaki maharetini ve uygarlığı temsil ediyor. Kısaca 'doğayla uyumlu uygarlık'. Eser içindeki betimlemeler de sık sık bu simgelere gönderme yapıyor.

Sir Gawain'in korkak olduğunu düşünmüyorum. Her şeyden öte The Green Knight'la çarpışmak için öne çıkması onun içinde cesaret olduğunun bir kanıtı. Gerçi, en baştan bakarsak korkak olan hiç kimse şövalye olmazdı zaten. Ki Sir Gawain'in meydan okumaya karşılık vermesi bir nevi umutsuzluk dolu bir umut. Gawain o dönemdeki şövalyeler içinde en önemsizlerden biriydi. The Green Knight'la dövüşmeyi istemesi kendini kanıtlama arzusundan. The Green Knight neredeyse mutlak galibi muhtemel dövüşün ama olur da bir ihtimal Sir Gawain onu yenerse, önemli bir mertebeye ulaşacak. Ölürse dahi şerefli bir şekilde ölmüş olacak çünkü Arthur'un bile meydan okumaya çekindiği biriyle dövüşürken öldü. O dönemdeki şövalyeleri Paladin olarak ele alın. Onur onlar için çok önemli. Ölürken kazanılmış veya yaşarken; hiç önemi yok. Tek önemli olan kendileri için "Onurlu adamlar (dı)." denmesi.

Okurken sık sık sözlüğe bakmak gerekti ama gene de keyifle okudum. Günümüz İngilizce'sinden soğumamı bile sağladı.
Long Live Frp

Kule Sakinleri İzmir Rol Yapma Oyunları Topluluğu

Kullanıcı avatarı

MstFqL
ÜYE
ÜYE
Mesajlar: 1
Kayıt: 19 May 2011, 19:43

Sir Gawain and The Green Knight

Mesajgönderen MstFqL » 19 May 2011, 19:50

Merhaba, bu kitabı okumak istiyorum aranızda e-kitap halinde bir kopyası bulunan var mı? Ya da bu kitabı nereden bulabilirim?

Kullanıcı avatarı

Fizban
ÜYE
ÜYE
Mesajlar: 71
Kayıt: 23 Tem 2010, 23:06

..

Mesajgönderen Fizban » 23 Haz 2011, 14:56

Bu kitabın konusunun oldukça benzerinin işlendiği bir kitap var. Belki çok alakasız olacak ama bu kitap Ejderha Mızrağı serisinden olunca paylaşmak istedim. Tanışmalar Serisi 4. Kitap - Yemin ve Ölçü (Ejderha Mızrağı). Bu olayın neredeyse aynısı Sturm'un başına geliyor ve onun macerasını izliyoruz. Büyük bir ihtimalle bu bahsettiğiniz hikayeye bir gönderme -benzetme- olarak hazırlanmış kitap çünkü dediğim gibi neredeyse aynı olaylar yaşanıyor. Hatta ilk mesajı okurken yanlışlıkla bahsettiğim kitabın tanıtımına girdim sandım. Bir kaç kez okudum :D

Kullanıcı avatarı

Kaan0nur
ÜYE
ÜYE
Mesajlar: 2
Kayıt: 23 Ağu 2012, 15:13

Yanlışlar

Mesajgönderen Kaan0nur » 03 Kas 2012, 01:33

Yalnız biraz yanlış anlatılmış burada hikaye. : )

Sir Gawain, Arthur'un kuzeni değil yeğenidir. Ayrıca Arthur'dan önce davranmaz, Green Knight öncelikle Arthur'a meydan okur ve Gawain'de yuvarlak masaya yeni katıldığı için kendini kanıtlamak amacıyla meydan okur Green Kight'a.

Ayrıca Bertilak'ın evinden zaaflarına yenik düşmez. Aksine ''Troth''un dışına çıkmaz cinsel anlamda. Ama yaptığı başka bir hata korkaklığı yüzünden kadından koruyucu tılsımı almaktır.

Kullanıcı avatarı

Kilgarvan
İDARİ SORUMLU
Mesajlar: 1768
Kayıt: 02 Eki 2006, 18:28
Been thanked: 1 time

Sir Gawain ve Yeşil Şövalye

Mesajgönderen Kilgarvan » 03 Kas 2012, 10:40


Sir Gawain ve Yeşil Şövalye 1947 yılında Ayşe Cebesoy tarafından dilimize çevrildi. İnanıyorum ki hiçbir çevirisi bu ilk orijinal çeviri kadar güzel değildir. Enfes bir dille, zengin bir sözcük dağarıyla, eskilerin edebi duyarlılığını yansıtacak biçimde kotarılmış bir çalışma... Eser eski bir romans olduğu için çeviride kullanılan dil öyküye çok yakışmış. Bana soylu duygularla dolu kadim bir destan okumakta olduğumu duyumsattı. Size kitabın açılış cümlelerini aktarayım da ne söylemek istediğimi anlayın:"Troia'ya yapılan taarruzlar ve şehrin muhasarası nihayete erdiği zaman her taraf harab edilmiş, hak ile yeksân olmuştu. Bu şehre kurnazca ihanet eden, dünyanın en şâyânı hürmet insanı adaletin pençesine teslim edilmişti. Bu adam Enneias idi. Onun asîl ırkı bundan sonra birçok ülkeler zapt etmiş ve bütün Garbî Britanya adalarının efendisi olmuştu..."“FANTASTİK KİTAPLAR VE YAZARLAR” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Giriş  •  Kayıt